Semestr zimowy 2014/2015

Koncert z okazji 150-rocznicy urodzin J.Sibeliusa

22 lutego  studenci wybrali się do siedziby NOSPR-u

w Katowicach aby wysłuchać koncertu z okazji 150-rocznicy urodzin J.Sibeliusa

więcej

WALENTYNKI W OPERZE

15 Lutego  studenci UTW obejrzeli w Operze Śląskiej balet ROMEO I JULIA

czytaj wiecej

BAL PRZEBIERAŃCÓW

Dnia 15.01.15r w restauracji „Bagatela” w Gliwicach nasi studenci bawili się na balu przebierańców

więcej

KARTA SENIORA

Od 5 stycznia mieszkańcy Gliwic powyżej 67 roku życia mogą otrzymać imienną Kartę Seniora umożliwiającą korzystanie z uprawnień w ramach programu „Gliwicki senior 67+ i 75+”. Do końca marca 2015 r. dokumentem uprawniającym do korzystania ze zniżek będzie dokument tożsamości ze zdjęciem. Po 1 kwietnia dokumentem uprawniającym do korzystania ze zniżek będzie wyłącznie Karta Seniora.

przeczytaj więcej

kartka BN1III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA UTW

15 grudnia 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu, odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Wydarzenie to zainaugurowało obchody 40-lecia Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce.

przeczytaj więcej

SPOTKANIE OPŁATKOWE

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku….” gdy spotykamy się wszyscy przy suto zastawionym i pięknie nakrytym stole by spędzić we wspólnym gronie niezapomniany świąteczno-noworoczny wieczór… Ciepła, radosna atmosfera, pachnąca świerkiem choinka, wigilijny opłatek – oddają w pełni magię zbliżających się świąt.
Spotkanie opłatkowe jest okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku.

więcej

WERNISAŻ WYSTAWY ‚ BARWY  ZIMY”

 11 grudnia br. (czwartek) o godz. 17.00 w Galerii Podcień w pyskowickim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy grupy plastycznej „Perełka” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gliwicach pt. „Barwy zimy”.

więcej

DEBATA na temat ” JAK POPRAWIĆ ZDROWIE I ŻYCIE SENIORÓW”

W Centrum Jana Pawła II 25.X. odbyła się debata na temat ;”Jak poprawić zdrowie i życie seniorów” z prezentacją ” Po co nam Rady Seniorów” przedstawiającą osiągnięcia RS i dalsze plany.P1030255

 WARSZTATY „TRZECI WIEK AKTYWNY W KULTURZE”

W ramach warsztatów „Trzeci wiek aktywny w kulturze” studenci UTW Gliwice wybrali się do Zakopanego.

DSC08363

W Zakopanem studenci UTW odwiedzili  Galerię sztuki XX wieku w willi Oksza, gdzie 25 października otworzono wystawę poplenerową Międzynarodowego Pleneru Artystycznego im. Anny Górskiej zatytułowaną „Pejzaż Osobisty”

więcej

===============================================================

Zaproszenie

Poseł na Sejm prof. Jan Kaźmierczak

oraz

Przewodnicząca Rady Seniorów – Prezes UTW

Krystyna Jurczewska Płońska

w dniu 30.10. (czwartek) godz.17:00 do Centrum Edukacyjnego Jana Pawła II zapraszają studentów UTW, seniorów, juniorów jak , też wszystkich mieszkańców Gliwic którym leży na sercu poprawa losu seniorów i rozwiązanie ich problemów życiowych

na debatę nt.

JAK POPRAWIĆ ŻYCIE I ZDROWIE SENIORÓW

I  PO CO NAM RADA SENIORÓW?

Zapraszamy do dyskusji i zgłaszania tematów do załatwienia?

==============================================================

Relacja z  Krakowa

W sobotę 18.10.14r studenci UTW Gliwice pojechali do Krakowa do Teatru Groteska na spektakl „Mistrz i Małgorzata”.

kliknij więcej

==============================================================

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO  2014/2015

W dniu 7 października po raz XIII odbyła się inauguracja roku akademickiego gliwickiego UTW. Po raz kolejny zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście. Tym razem przybył z-ca Prezydenta Gliwic Adam Neumann, rektor GWSP dr Alina Vogelgesang, dziekan GWSP prof. dr hab. Izabela Bieńkowska, dr Ewa Potocka czy poseł na sejm Jacek Brzezinka.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Osobą otwierającą i prowadzącą inaugurację była Prezes UTW – Krystyna Jurczewska-Płońska. Poza podsumowaniem ostatniego roku, zwróciła uwagę na najistotniejsze sprawy dot. wsparcia na rzecz seniorów.DSC02836

Po uroczystym Gaudeamus Igitur – 300 najaktywniejszych studentów wysłuchało „człowieka legendy” prof. dr hab. Jana Ślężyńskiego, pod którego opieką wzrastali Robert Korzeniowski czy Justyna Kowalczyk. Pan profesor zaprezentował wykład pt. „jak zdrowo i mądrze żyć – długowieczność w nowoczesnym, europejskim stylu”, omawiając funkcje aktywności fizycznej w ontogenezie człowieka, a konkretniej w jaki sposób budować kondycję fizyczną wykorzystując badania, wiedzę i praktykę mistrzów.

DSC02834

Gratką był pokaz sprawności i ćwiczenia aktywizujące różne części ciała w wykonaniu 83-letniego profesora. Dzięki temu wszyscy zgromadzeni dowiedzieli się jak w praktyczny sposób korzystać z podstawowego wyposażenia mieszkania dla rozwoju własnej sprawności. Przy okazji prof. Ślężyński potwierdził, że pobicie rekordu Guinessa w „stójce na rękach” nie było przypadkowe.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ale największą emocje wzbudziły przedstawicielki kadry olimpijskiej gliwickiego UTW. Jedna z zaproszonych poza „stójką” wykonała kilka form akrobatycznych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Przy takim obrocie sprawy profesor wykorzystał kilka własnych soczystych żartów, które pokazały że tak samo ważne jak utrzymanie sprawności fizycznej, ważne jest utrzymanie „świeżego” stanu umysłu. Tu z pomocą przyszedł prof. Andrzej Jasiński – światowej sławy pianista, wychowawca m.in. Krystiana Zimermana. Zaprezentował on kilka utworów, a przy jednej akompaniował do piosenki w wykonaniu… prof. Ślężyńskiego. Euforia na sali.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Po zakończeniu inauguracji, zaproszeni goście mieli okazję podziwiać liczne sukcesy oraz puchary licznie zdobywane przez kadrę UTW Gliwice na ogólnopolskich olimpiadach pod opieką trenera Czesława Okońskiego, kapitana drużyny Krystyny Deja oraz wspieranych przez młodzież od strony organizacyjnej (Rafał Foit) i promocyjnej (Łukasz Andzel).

WYSTAWA MALARSTWA KAZIMIERY LASOTY-MAJKI

Indywidualna wystawa malarstwa Kazimiery Lasoty-Majki wrzesień-październik 2014. Uroczyste otwarcie wystawy 10 października 2014 o godz.16:00  GCOP ul.Jagielońska 21. Wystawa czynna do 31.X.2014 w godz. 9:00 do 18:00.

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UTW GLIWICE

odbędzie się

7 października (wtorek) o godz. 16:00

w auli drewnianej GWSP przy ul. Bojkowskiej 37

Wyjazd do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl „Mistrz i Małgorzata” (M.Bułhakow).

18.X.2014 (sobota)

Bilety: 25 zł + koszt przejazdu autokarem

Zapisy i wpłaty w klubie Perełka (ul. Studzienna 6)

Informacje pod tel. 607-110-847

Odjazd do Krakowa 18.10.14 godz.12:00 naprzeciwko poczty dworcowej.

więcej

 XV Amatorskie Mistrzostwa Gliwic w Tenisie o Puchar Prezydenta Miasta

W dniach 6-21 września 2014 na kortach tenisowych MZUK rozgrywane były  jubileuszowe XV Amatorskie Mistrzostwa Gliwic w Tenisie o Puchar Prezydenta Miasta. W kategorii singiel +55 lat  dwa 1-wsze miejsca zajęły nasze studentki:

I miejsce – Krysia Samborska

II miejsce Ala Sowa

Gratulacje

SetHeight639-IMG3389

FORUM UNIWERSYTETÓW III WIEKU KRYNICA/ NOWY SĄCZ

W dniach 3 – 6 września br w Nowym Sączu odbyło się po raz szósty Forum III Wieku, jedna z imprez towarzyszących Forum Ekonomicznemu w Krynicy.

Otwarcia dokonała Wiesława Borczyk Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Mariola Pękala-Piekarska Wiceprezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Na Ziemi Sądeckiej gości powitali także Ryszard Nowak Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz Jan Golonka Starosta Nowosądecki

Najważniejszym punktem programu była debata na temat: ”Polityka senioralna w Polsce wyzwaniem XXI wieku”. Rozpoczął ją Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz mówiąc do zebranych: „razem tworzymy politykę senioralną”! Następnie omówił dotychczasowe rozwiązania podjęte przez rząd mające na celu poprawę sytuacji osób starszych, a także nowe propozycje mające za cel wyjście naprzeciw potrzebom seniorów skierowane zarówno do rządu jak i do samorządów i organizacji pozarządowych. Zapowiedział, między innymi, powstanie w najbliższym czasie, centrów aktywności seniorów WIGOR.

Uczestnicy Forum III Wieku na zdjęciach z p. Janem Krzysztofem Bieleckim i p. Laszlo Andorem

Informacje o utwgliwice

Uniwersytet III Wieku w Gliwicach działa przy Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.