SEMESTR ZIMOWY 2015/16

NOSPR / 100. ROCZNICA URODZIN ALBERTO GINASTERY

28 lutego studenci UTW Gliwice wysłuchali koncertu „100 rocznicę urodzin Alberto Ginasery”

 Suita z baletu Panambi 

 • Trzy fragmenty symfoniczne Ollantay 
 • Tańce z baletu Estancia

w wykonaniu NOSPR

Dyrygent : JOSÉ MARIA FLORÊNCIO

więcej

==============================================================

Uroczystość  wręczenia  Złotej Odznaki Honorowej ” Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”

W dniu 26 lutego 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia  Złotej Odznaki Honorowej ” za Zasługi dla Województwa Śląskiego”  :

 • Krystynie Jurczewskiej- Płońskiej- Prezes Gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
 • Krystynie Męcik – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Łazach ,
 • Krystynie Rawskiej – Prezes Świętochłowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

za całokształt działalności na rzecz rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku – edukacji, aktywności i integracji osób starszych  oraz  przyczynienie się do  kulturalnego i społecznego rozwoju województwa.
Uroczystość odbyła się w Sali Błękitnej Sejmiku Śląskiego,  w której uczestniczyli  m.in. Przewodnicząca  prof. Maria Źrałka oraz  Członkowie  Śląskiej Rady ds. Seniorów, przedstawiciele Sejmiku i Marszałka Województwa Śląskiego, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej  w Katowicach i  przedstawiciele Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW.

zdjęcia: Biuro Prasowe UM Woj.Ślaskiego - Tomasz Żak
zdjęcia: Halina Pochopień

uzasadnienie wniosku

==============================================================

Koncert walentynkowy z Vivaldim

14 lutego br.studenci UTW  odwiedzili Filharmonię Śląską, gdzie wysłuchali „Koncertu walentynkowego z Vivaldim” w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Wykonawcami byli:

 • Śląska Orkiestra Kameralna
 • Robert Kabara – skrzypce, dyrygent
 • Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
 • Studenci Akademii Muzycznej w Katowicach:
  • Agnieszka Sawicka – skrzypce
  • Joanna Kasperczyk – skrzypce
  • Dominik Kossakowski – skrzypce

W wykonaniu studentów wysłuchaliśmy – Koncertów skrzypcowych z cyklu L’Estro Armonico op. 3:
– Koncert nr 6 na skrzypce solo
– Koncert nr 9 na skrzypce solo
– Koncert nr 5 na dwoje skrzypiec
– Koncert nr 8 na dwoje skrzypiec
– Koncert nr 1 na czworo skrzypiec

Po przerwie wysłuchaliśmy Antonio Vivaldi – Pory roku op. 8 w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki .

więcej

==============================================================

BAL PRZEBIERAŃCÓW

 

więcej zdjęć

zdjęcia: Halina Pochopień

==============================================================

SPOTKANIE OPŁATKOWE – grudzień 2015

zdjęcia: Nadia Gruca

więcej zdjęć

==============================================================

Boże Narodz. ================================================================

znak UTW znaczek FIO PROFESJONALNE  RADY SENIORÓW  NA  ŚLĄSKU

 Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

„Profesjonalni seniorzy”

W  dniu 26 listopada w Sali Sejmiku Śląskiego w Katowicach miał miejsce event pn. „Regionalne Porozumienie Rad Seniorskich” organizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach.

Event był wydarzeniem wieńczącym projekt  pt. „Profesjonalne Rady Seniorów na Śląsku”, który jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Projekt ma na celu promowanie idei „Rad Seniorskich”, na terenie województwa śląskiego, jak także zacieśnienie współpracy środowiska seniorskiego.

Podczas konferencji przedstawiciele rad seniorów z terenu województwa śląskiego  zaprezentowali wyniki organizowanych, w ramach projektu warsztatów i spotkań,  dotyczące interesujących i ważnych pomysłów na działania seniorskie oraz sposobów rozwiązywania problemów seniorów z poziomu różnych gmin.

Po przerwie odbyła się debata nt. wyzwań stojących przed seniorami województwa śląskiego.

Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem „Regionalnego Porozumienia Rad Seniorskich”. W ten sposób wszyscy uczestnicy dołożyli swoją cegiełkę pod budowę Śląskiej Rady Seniorów.

 

opracował: Marcin Sławiński
      Koordynator projektu

==============================================================

opłatekPrezes i Zarząd UTW
zapraszają serdecznie na

Spotkanie opłatkowe

które odbędzie się 11.12.2015 (piątek) o godz.16:30
„Pod Kasztanami” w Zabrzu ul. Wolności 190
Opłata : 25zł
Zapisy przyjmuje: Grażyna Lewkiewicz

(na dyżurze w Perełce i przed wykładem)

==============================================================

Prezentacja Nella

==============================================================

WYSTAWA POPLENEROWA

SEKCJI MALARSKIEJ STUDENTEK UTW w GLIWICACH

Wspaniałym zakończeniem pleneru w Złotym Potoku jest Wystawa Poplenerowa, której wernisaż odbył się 6 listopada w małej Galerii , w Centrum Kulturalnym GCOP przy ul. Studziennej. Prace pokazane na wystawie to mały wycinek wszystkich obrazów, szkiców wykonanych na trzydniowym plenerze w Złotym Potoku, który odbył się w dniach 7-9.102015. Na wystawie możemy oglądać prace : Augustyn Krystyny, Bąkowskiej Bożeny, Czapek Haliny, Czaplak Alicji, Grabowskiej Haliny, Golec Sybilli, Gorol ANNY, Hameli Doroty, Korniluk Stanisławy, Krzesińskiej Kornelii, Księżyk Jolanty, Lasoty-Majki Kazimiery, Lendzik Janiny, Makoty Elżbiety, Mrózek Anny, Nikolin Krystyny, Skanderbeg- Kality Krystyny, Szcześniak Teresy, Zając Zyty, Zarudzkiej Zofii, Zawieruchy Ewy, Michalskiego Macieja.

opracowanie i zdjęcia: Halina Pochopień

ZDROWY SENIOR AKTYWNY W KULTURZE I SPORCIE

W ramach projektu ASOS „Zdrowy Senior aktywny w Kulturze i Sporcie” w dniach 24-26.10.2015 studenci UTW Gliwice wybrali się do Zakopanego.
Studenci uczestniczyli w licznych zajęciach sportowych jak : gimnastyka, kąpiele w wodach termalnych w Szaflarach i Orawicy , nordic walking, spacery po dolinach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 Galeria zdjęć : SzaflaryOrawicaZakopane

opracowanie i zdjęcia : Halina Pochopień

Wojewódzki Dzień Seniora

20.10.2015 odbył się pierwszy Wojewódzki Dzień Seniora. Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 w Parku Śląskim w Chorzowie na Dużej Łące. Uczestnicy spotkania mieli okazję zadbać o sprawność fizyczną z Władysławem Kozakiewiczem – mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce z 1980 roku, wysłuchania chóru zespołu : „Śląsk” W Muzeum Śląskim dla seniorów zorganizowano dyskusję panelową pt. „Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?”. Dyskutowano o problemach osób starszych, które związane są z utrudnieniami w korzystaniu z usług służby zdrowia.W debacie uczestniczyli miedzy innymi: Jolanta Kwaśniewska, Władysław Kozakiewicz, dr Jarosław Derejczyk, wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, marszałek Wojciech Saługa.

WYCIECZKA BIESZCZADY

16 – 19.10.2015

W ramach projektu UM : „Trzeci wiek w kulturze” aktywni studenci UTW Gliwice wybrali się w Bieszczady.
Pierwszym przystankiem na naszej drodze był  Przemyśl.
Spacer po Przemyślu zaczął się na przepięknym neobarokowym dworcu kolejowym.
Następnie przeszliśmy pod wieżę cerkiewną tzw. zegarową, w której mieści się Muzeum Dzwonów i Fajek, skąd przez Rynek udaliśmy do Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, następnie na renesansowy Zamek Kazimierzowski z pozostałościami preromańskiej rotundy i palatium na Wzgórzu Zamkowym. Kolejno udaliśmy się do Soboru Archikatedralnego św. Jana Chrzciciela obrządku greckokatolickiego w Przemyślu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć:Przemyśl

Następnego dnia w drodze do Polańczyka zatrzymaliśmy się w Krasiczynie, gdzie zwiedziliśmy Zespół Zamkowo-Parkowy jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie.
Zamek został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność). Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć: Krasiczyn

Kolejnym przystankiem były Myczkowce-Jedna z najstarszych osad w Bieszczadach założona w 1376 roku, gdzie zwiedziliśmy Ogród Biblijny oraz Park Miniatur –Cerkwie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć: Myczkowce

Następnie udaliśmy się nad Zaporę Solińską. Atrakcją dla nas był rejs stateczkiem po jeziorze oraz spacer po koronie zapory, skąd mogliśmy podziwiać największy na świecie mural, który przedstawia zwierzęta, m.in.: rysia, orła przedniego i wilka. Rysunek zajął 3,6 tys. metrów kwadratowych ściany zapory.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć: Solina
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Cerkwii pw. św. Paraskewy w Górzance (obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa).
W cerkwi w Górzance znajduje się unikatowy w skali kraju ikonostas (zrekonstruowany w latach 2005-2010), składający się z wyciętych z deski płaskorzeźbionych i polichromowanych postaci. Wedle miejscowej tradycji wyrzeźbiony został przez miejscowego artystę z jednego pnia lipy. Powstał prawdopodobnie w I połowie XVIII wieku,
Największą osobliwością świątyni jest jednak płaskorzeźbiony w drewnie (paletowy lub reliefowy) ikonostas z około 1756 roku, zrekonstruowany, konserwowany i zaaranżowany na nowo (po rozbiórce w 1912 roku) w latach 2004-2009 przez konserwatora dzieł sztuki Sławomira Jakubowskiego. Ze względu na płaskorzeźbione przedstawienie postaci IKONOSTAS Z GÓRZANKI UCHODZI ZA ABSOLUTNĄ RZADKOŚĆ W SKALI CAŁYCH KARPAT!
Obok świątyni stoi kamienna dzwonnica parawanowa z ocalałym dzwonem z 1774 roku, a całość otoczona jest cmentarzem grzebalnym sprzed 1772 roku i lipowo-dębowym starodrzewem. Najokazalszy dąb szacuje się na 300-500 lat.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć: Górzanka

Przejechaliśmy dużą i małą pętlę bieszczadzką z przystankiem w Cisnej na małe co nie co.

Galeria zdjęć:Bieszczadzkie połoniny

Dzień zakończyliśmy zwiedzeniem cerkwii św. Dymitra w Czarnej (obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego) – drewniana greckokatolicka cerkiew, wzniesiona w roku 1834 roku . W cerkwi znajduje się ikonostas, który został przeniesiony na tylną ścianę prezbiterium. Pozostałe wyposażenie poprzenoszone do muzeów – carskie wrota do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, feretron i figura Matki Boskiej do Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć:Czarna Góra

W dniu następnym w drodze do domu zatrzymaliśmy się w Sanoku, by zwiedzić Zamek, który swą historią sięga średniowiecza. Zwiedziliśmy galerię Zdzisława Beksińskiego oraz wystawę: Sztuka cerkiewna XII-XXw.
Galeria Zdzisława Beksińskiego- Największa na świecie – licząca około 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Wystawa posiadająca – w dużym stopniu – autorski profil, jest retrospektywą odzwierciedlającą rozwój i przemiany stylistyczno-formalne, jakim ta sztuka podlegała w czasie.
Sztuka cerkiewna XII –XXw -jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów. Najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne (utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruki), pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Galeria zdjęć:Sanok

opracowanie i zdjęcia : Halina Pochopień

„ZDROWY SENIOR AKTYWNY W KULTURZE I SPORCIE”

Studenci-olimpijczycy w ramach projektu ASOS  ” Zdrowy senior  aktywny w kulturze i sporcie” w dniach 09-11.10.2015 wybrali się do Zakopanego na zgrupowanie sportowe.

Opisał to wierszem jeden z uczestników Leszek Gamracy:

Pierwszy dzień warsztatów sportowych w Zakopanem

Witam i pozdrawiam z warsztatów sportowych z Zakopanego,
Miasta, z organizowanych tu różnych imprez letnich a szczególnie zimowych, nam znanego.
09.10.2015r. grupa 29-ciu sportowców i ich sympatyków wcześniej wyjechała z Gliwic,
by, po trasie z jednym przystankiem, zatrzymać się na termach w Szaflarach i ich pięknych okolic.
Na spacery nie było ochoty, bo pogoda zaczęła się kapryśna,
Wtedy w autobusie po termach gorących większość była zmęczona i wiadomo zaczyna coś wymyślać.

IMG_4255cd.

„DOJRZALI DO KULTURY”

W ramach projektu „Dojrzali do kultury” studentki z sekcji malarskiej i plastycznej 7.10.2015 wyjechały na plener do Złotego Potoku

W pierwszym dniu po zakwaterowaniu był czas na rekonesans po okolicy.  Okolica była pełna pięknych zakątków leśnych, ciekawych formacji skalnych, pięknie położonych stawów oraz zabudowań. Drugiego dnia cała nasza grupa to jest malarki i plastyczki udały się w plener. Pogoda nam dopisała , było słonecznie i ciepło. Mogłyśmy malować pejzaże, drzewa i obiekty. Natomiast grupa plastyczek nazbierała różnych rzeczy (liści, kasztanów, szyszek, żołędzi i innych cudów) w parku aby z nich wykonać przeróżne ozdoby. Wieczorem mogłyśmy się pochwalić naszymi rysunkami i ozdobami i miło spędzić czas przy kawie. Trzeciego dnia także pogoda była piękna i znowu cała nasz grupa była w plenerze. Przez trzy dni naszego pleneru miałyśmy wiele do zobaczenia, narysowania, zrobienia pierwszych szkiców malarskich oraz wykonania przeróżnych ozdób. Każda uczestniczka Pleneru wyraziła swoje zadowolenie z trzydniowego pobytu w Złotym Potoku. Zakończeniem wspaniałego pleneru będzie Wystawa Poplenerowa, której wernisaż odbędzie się 6 listopada w małej Galerii , w Centrum Kulturalnym GCOP przy ul. Studziennej, tam też będzie można zobaczyć to co nas zainspirowało do pracy twórczej.

opracowała: Nella Krzewniak i Elżbieta Makota.

INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

We wtorek 6 października br. studenci gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali kolejny rok akademicki. To już 13 rok kiedy UTW łączy i integruje, edukuje i rozwija potencjał gliwickich seniorów. UTW Gliwice obecnie skupia ok. 500 aktywnych seniorów.

W uroczystej inauguracji wzięli udział m.in. posłowie (prof. Jan Kaźmierczak, Jacek Brzezinka, Krystyna Szumilas), z-ca prezydenta Gliwic Adam Neumann, prezes GAPR Bogdan Traczyk, dyrektor w MZUK Renata Caban i wielu innych zacnych gości oraz grono studentów gliwickiego Uniwersytetu.

Wykład inauguracyjny pt. „komfort życia, zdrowie, a kondycja fizyczna seniorów i współczesnego pokolenia” wygłosił prof. Marek Gzik. W drugiej części wystąpili m.in. uczniowie i absolwenci lokalnej Szkoły Muzycznej. Niesamowitą atrakcją okazał się drugi wykład pt. „kultura country jako sposób na aktywność w III wieku”, który w połączeniu z pokazem tańca grupy Dance Floor Kings pod przewodnictwem Adama Foksa, zgotował niesamowite owacje i duże zainteresowanie tym stylem.

opracowanie i zdjęcia: Rafał Foit

 

Klepsydra_Błażej

OBYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW

1 października 2015 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 roku, w Sejmie RP odbyła się inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS). Jego celem jest jak najszersze przedstawicielstwo i rzecznictwo interesów polskich seniorów, inspiracja i partnerski dialog z najwyższymi władzami o sprawach osób starszych.W inauguracyjnym, pierwszym w historii posiedzeniu parlamentu seniorów wzięła udział premier Ewa Kopacz, marszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i Senatu Bogdan Borusewicz, była pierwsza dama Anna Komorowska, członkowie rządu.

Skład osobowy Prezydium OPS – organu wykonawczego Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów,  na okres I kadencji, od 1.10.2015 – 30.09.2016, wybranego na I Sesji Plenarnej. Przewodnicząca: Krystyna Lewkowicz, Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie UTW Wiceprzewodniczący: (alfabetycznie) Wiesława Borczyk, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW Janusz Czyż, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Ewa Kozdroń, Warszawska Rada Seniorów Elżbieta Ostrowska, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Janusz Szymborski, Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie UTW Z Gliwic były akredytowane dwie osoby: z Gliwickiej Rady Seniorów – Krystyna Jurczewska-Płońska, z UTW Barbara Bobrowska. Wzięły czynny udział w posiedzeniu oraz Komisji ds.informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem. Relacje na żywo:

http://www.tvpparlament.pl/transmisje-online/inne/pierwsze-posiedzenie-obywatelskiego-parlamentu-seniorow-z-udzialem-premier-ewy-kopacz/21929692 http://www.tvp.info/21931105/wy-seniorzy-jestescie-potrzebni-polsce-pierwsze-posiedzenie-obywatelskiego-parlamentu-seniorow-w-sejmie http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/premier-kopacz-do-parlamentu-seniorow-jestescie-potrzebni-polsce,581910.html

WARSZTATY JĘZYKOWE i WYMIANA STUDENTÓW  UTW  z DONCASTER.

Na zaproszenie studentów UTW w Doncaster 7 osób było w Anglii pod opieką mgr Ewy Demianowskiej.
Program wizyty był bardzo atrakcyjny a gościnność Anglików niezwykła.
To już drugi wyjazd i wymiana studentów pomiędzy naszym uniwersytetem  a studentami z Doncaster.W programie były 3 wycieczki krajoznawcze do pałaców i ogrodów i do średniowiecznego miasta York, zwiedzanie Wildlife Park safari oraz oficjalna wizyta w Mansion House – Urząd Miejski.
Atrakcją programu była relacja baletu Romeo i Julia z Covent Garden z Londynu.
Studenci szlifowali język angielski i smakowali angielskie jedzenie ,które okazało się pyszne,
David Allen był organizatorem naszej wspaniałej wyprawy do miasta partnerskiego Gliwic i jemu pięknie dziękujemy.W przyszłym roku będziemy gościć seniorów UTW z Doncaster w Gliwicach.

 IV RODZINNY PIKNIK SENIORA

5 września odbył się  w Gliwicach IV Rodzinny Piknik Seniora. Piknik rozpoczął się tradycyjnym przemarszem spod Urzędu Miasta do Parku Chopina, gdzie czekało na uczestników wiele atrakcji. Piknikowi towarzyszyła ogólnopolska akcja :” Narodowe Czytanie”  Bohaterem tegorocznej edycji była „Lalka” Bolesława Prusa. Na pikniku nie zabrakło naszych studentów.

opracowanie i zdjęcia: Halina Pochopień

105 LECIA KLUBU TS AKS CHORZÓW

Klub TS  AKS Chorzów  założony został w 1910 roku Verein für Rasenspiele Königshütte. Trzynaście lat później przemianowano go na AKS Królewska Huta, następnie zaś na AKS Chorzów. W 105 lecie Towarzystwa Sportowego AKS Chorzów 29.08.2015 r odbył się  Memoriał Otylii Kałużowej i Pawła Kozubka TS AKS Chorzów .Otylia Kałużowa, olimpijka z Amsterdamu (z 1928 r. przyp. red.), jedna z naszych najwybitniejszych zawodniczek oraz wychowawczyni medalistów olimpijskich, Wiesława Króla i Haliny Richter-Góreckiej. W memoriale wzięli udział nasi olimpijczycy:

 • Korpak Celinka
 • Kusiek Kasia
 • Mazur Misia
 • Sowa Ala
 • Wieczorek Lidka
 • Gamracy Leszek
 • Herman Stanisław
 • Karczewski Jarosław
 • Kosiak Wojciech
 • Twardysko Stanisław

zdjęcia K.Kusiek

zdjęcia: M.Nowak

Informacje o utwgliwice

Uniwersytet III Wieku w Gliwicach działa przy Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.