SEMESTR LETNI 2018

IV Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Seniorów YOU WIN – Rybnik, 14.09.2018

14 września w Rybniku zawodnicy po 55. roku życia zmierzyli się w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej YOU WIN 2018 Fundacji PGE Energia Ciepła.

IMG_2631

W zawodach wzięło udział ponad 220 seniorów z Cieszyna, Gliwic, Pszczyny, Tarnowskich Gór, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Rybnika. Rywalizacja odbywała się w następujących dyscyplinach: lekkoatletyka, nordic walking, pływanie, tenis stołowy i szachy. Niesprzyjająca pogoda nie zniechęciła sportowców do osiągnięcia bardzo dobrych wyników sportowych i pozytywnej rywalizacji.

Nasi studenci-olimpijczycy jak zwykle nie zawiedli i z zawodów wrócili z pokaźną liczbą medali jako zdobywcy II miejsca na podium. Przed nami uplasowali się gospodarze – seniorzy z Rybnika, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Wodzisławia Śląskiego.

Po sportowych zmaganiach wszyscy udali się na piknik olimpijski z licznymi atrakcjami.

Gratulujemy naszym olimpijczykom i życzymy im kolejnych sukcesów!

Pełna fotorelacja dostępna TUTAJ

zdjęcia: Bożena Szymura

X Forum III Wieku przy XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju – Nowy Sącz-Krynica Zdrój, 5-8.09.2018

phoca_thumb_l_5I7A9852-2

Uczestnicy Forum III Wieku, fot. Piotr Droździk

Forum III Wieku towarzyszące Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju już za nami. Uroczystego otwarcia tego wydarzenia dokonała Wiesława Borczyk, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W trakcie czterech dni Forum miały miejsce sesje plenarne, wystąpienia gości honorowych oraz merytoryczne debaty w ramach paneli dyskusyjnych. Gościem specjalnym Forum była prof. An Hermans, Prezydent Europejskiej Unii Seniorów, która wygłosiła wystąpienie pt. „Seniorzy w Europie”. Podczas tegorocznej edycji poruszono tematykę aktywności seniorów w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym, szanse, wyzwania i bariery aktywności obywatelskiej osób starszych, innowacje gospodarcze – tzw. „srebrną gospodarkę”, bezpieczeństwo seniorów w wymiarze prawnym i praktycznym oraz kwestię dobrych praktyk w projektach dedykowanych osobom starszym. Uczestnicy Forum III Wieku brali również udział w VIII Małopolskim Forum UTW zorganizowanym w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

UTW w Gliwicach reprezentowały Prezes Krystyna Jurczewska-Płońska oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Małgorzata Krzecińska.

W dniu 7 września uczestnicy X Forum III Wieku przyjęli stanowisko, że zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa w Polsce należy potraktować jako wyzwanie i szansę na rozwój społeczno-gospodarczy kraju z aktywnym udziałem obywateli – osób starszych. W związku z powyższym niezbędne jest podjęcie adekwatnych działań prawno-organizacyjnych. Uczestnicy Forum postulują utworzenie na szczeblu centralnym urzędu Rzecznika ds. Osób Starszych, dokonanie nowelizacji art. 5c ustawy o samorządzie gminnym w celu zapewnienia członkom Gminnej Rady Seniorów warunków niezbędnych do pełnienia tej społecznej funkcji, wprowadzenie w ustawie o samorządzie powiatowym przepisów o możliwości tworzenia Powiatowych Rad Seniorów oraz wprowadzenie w ustawie o samorządzie województwa przepisów o możliwości tworzenia Wojewódzkich/Regionalnych Rad Seniorów. Ma to związek z istnieniem w strukturze naczelnych organów administracji publicznej MRPiPS jedynego organu polityki senioralnej – Departamentu Polityki Senioralnej.

IMG_8126

Uroczyste otwarcie Forum III Wieku, fot. Piotr Droździk

IMG_8254

Prezydent Europejskiej Unii Seniorów – prof. An Hermans, fot. Piotr Droździk

phoca_thumb_l_Forum-Nowy-Sacz_20

Uczestnicy Forum III Wieku, fot. Piotr Droździk

phoca_thumb_l_Forum-Nowy-Sacz_107

Uczestnicy Forum III Wieku, fot. Piotr Droździk

phoca_thumb_l_Forum-Nowy-Sacz_104

Przewodnicząca OFSUTW Wiesława Borczyk, fot. Piotr Droździk

Szczegółowa relacja dostępna jest na stronie www.forumtrzeciegowieku.pl


Rodzinny Piknik Seniora – Gliwice, 1.09.2018

Rodzinny Piknik Seniora na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Miasto Gliwice. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością, co było widać 1 września w parku Chopina. Gliwiccy seniorzy nie zawiedli i tłumnie uczestniczyli w tym radosnym wydarzeniu.

IMG_2451

1 września park Chopina stał się najbarwniejszym miejscem w mieście. Imprezę jak co roku rozpoczął kolorowy pochód seniorów, który wyruszył po 13.00 spod Urzędu Miejskiego. Na przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji. Artystycznie uzdolnieni seniorzy mogli spróbować swoich sił w wiciu wianków i układaniu kompozycji kwiatowych w koszykach, natomiast pasjonaci dobrej kuchni mieli okazję przygotować najlepszą pizzę na świecie. Dla tych, którzy lubią być dobrze zorientowani i przygotowani na wszystkie ewentualności, przygotowano kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i segregatory życia, które rozdawano na stoisku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Sporo działo się również na scenie, gdzie pojawił się Paweł Gołecki, zespół Mateusz Troll i Przyjaciele oraz Leszek Filec, znany z wpadających w ucho śląskich szlagierów.

Organizatorem VII Rodzinnego Pikniku Seniora było Miasto Gliwice.

 – info ze strony gliwice.eu

 

 

zdjęcia: Bożena Szymura

Integracyjny piknik rodzinny UTW z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka – 25.05.2018

IMG_2336

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Malinowskiego, w piątek 25 maja na Kąpielisku Leśnym w Gliwicach odbył się wielopokoleniowy integracyjny piknik UTW z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. W spotkaniu wzięły udział znane osoby sympatyzujące z naszym UTW: przewodniczący Rady Miasta Gliwice – Marek Pszonak, poseł na Sejm RP – Borys Budka, poseł na Sejm RP – Krystyna Szumilas oraz członek Sejmiku Śląskiego – Marek Gzik. Konkursom i zabawom dla dzieci i dorosłych przy rytmach muzyki na żywo nie było końca. Każde dziecko otrzymało nagrodę za udział w konkursach. Podczas całej imprezy panowała radosna, rodzinna atmosfera.

 

 

Pozostałe zdjęcia dostępne TUTAJ

zdjęcia: Bożena Szymura

X Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Seniorów „TRZECI WIEK NA START” – Łazy, 19.05.2018

UTW Gliwice ponownie znalazł się na najwyższym podium w X Jubileuszowej Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Seniorów „TRZECI WIEK NA START”, która odbyła się 19 maja w Łazach.

IMG_1917 (Copy)7

Zgłosiło się 71 UTW z Polski, Ukrainy i Austrii. Startowało 1073 zawodników. Gliwicki UTW po raz dziewiąty stanął na podium zwycięzców. Zawodnicy z Gliwic zdobyli 30 medali, w tym 14 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych.
Kapitan drużyny Krystyna Deja odebrała Złoty Puchar za zwycięstwo drużynowe, a Prezes UTW Krystyna Jurczewska-Płońska zebrała zasłużone gratulacje i podziękowania za dziesięcioletnią współpracę i sukcesy UTW Gliwice.
A wszystko to zawdzięczamy naszemu studentowi i trenerowi Czesławowi Okońskiemu, który mimo poważnej kontuzji przez cały rok trenował wytrwale naszych olimpijczyków.

I miejsce UTW Gliwice GLIWICE   270 pkt.
II miejsce UTW Zawiercie ZAWIERCIE 149,5 pkt.
III miejsce UTW Łazy ŁAZY 142 pkt.
ZŁOTE MEDALE
1. Janina Bosowska 70+ pływanie klasyczne
2. Janina Radłowska-Janik 80+ pływanie klasyczne
3. Wiesław Kornicki 60+ pływanie klasyczne
4. Joanna Zagała 50+ pływanie dowolne
5. Janina Bosowska 70+ pływanie dowolne
6. Janina Radłowska-Janik 80+ pływanie dowolne
7. Jan Barucha 50+ pływanie dowolne
8. Stanisław Herman 70+ przełaje rowerowe
9. Marian Krawczyk strzelanie karabinem
10. Jerzy Muszyński 60+ bieg 200 m
11. Ewa Różycka 50+ bieg 200 m
12. Jadwiga Gajos 70+ bieg 60 m
13. Janina Lendzik 80+ bieg 200 m
14. Jan Sowa rzut kulą
SREBRNE MEDALE
1. Joanna Zagała 50+ pływanie klasyczne
2. Jan Barucha 50+ pływanie klasyczne
3. Zofia Dąbrowska 60+ pływanie dowolne
4. Wiesław Kornicki 60+ pływanie dowolne
5. Władysław Bosowski 70+ pływanie dowolne
6. Magdalena Wysocka przełaje rowerowe
7. Edward Berwid 80+ bieg 200 m
BRĄZOWE MEDALE
1. Zofia Dąbrowska 60+ pływanie klasyczne
2. Jan Pasternak 80+ pływanie dowolne
3. Andrzej Gryziecki 60+ przełaje rowerowe
4. Witold Czempiel 50+ przełaje rowerowe
5. Czesław Pluszczewski 80+ przełaje rowerowe
6. Kazimierz Dąbkowski strzelanie pistoletem
7. Lidia Wieczorek 50+ bieg 60 m
8. Jan Chwolka 80+ bieg 60 m
9. Teresa Żylińska kajaki

 

 

 

 

 

 

FOTORELACJA dostępna TUTAJ

zdjęcia: Bożena Szymura, Katarzyna Kusiek

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej – 11-13.05.2018

W piątek 11 maja rozpoczęła się trzydniowa wycieczka studentów naszego UTW do Kotliny Kłodzkiej.

IMG_1822

Zakwaterowani w Kudowie Zdroju w hotelu Gwarek, zwiedzaliśmy okolice ziemi kłodzkiej i Czech. W pierwszym dniu zwiedziliśmy dwa piękne kurorty: Polanicę Zdrój i Duszniki Zdrój. Wieczorem duża grupa udała się do restauracji Raj posłuchać tanecznych rytmów. W drugim dniu udaliśmy się do Czech. Większość pojechała do Pragi, a pozostali zwiedzali Skalne Miasto. W późnych godzinach wieczornych udaliśmy się ponownie do Polanicy Zdroju, aby podziwiać kolorowe fontanny przy pięknych dźwiękach muzyki. Trzeci dzień rozpoczął się wycieczką do Błędnych Skał znajdujących się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wszyscy przeszli labirynt szczelin i zaułków. Po godzinnej wędrówce pojechaliśmy do Wambierzyc, zwiedzając słynne Sanktuarium Matki Bożej – Królowej Rodzin, zwane również dolnośląską Jerozolimą. Pięknym zakończeniem wycieczki był dwugodzinny pobyt w kurorcie Lądek Zdrój. Wycieczka była wspaniała. Podczas całego pobytu utrzymywała się cudowna pogoda i panowała serdeczna atmosfera.

 

 

 

 

 

Pozostałe zdjęcia dostępne TUTAJ

zdjęcia: Bożena Szymura

Zofia Dąbrowska – studentka na medal

Nasza koleżanka – studentka UTW Gliwice, trenerka tańca oraz nauczycielka wychowania fizycznego z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Gliwicach, Zofia Dąbrowska, zdobyła 4 złote medale w II Otwartych Mistrzostwach Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, które odbyły się w dniach 7-8 kwietnia w Białymstoku. 

 

 

 

 

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zofia Dąbrowska czterokrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium. Okazała się bezkonkurencyjna w rywalizacji na 50 m stylami dowolnym i klasycznym, 400 m stylem dowolnym i 100 m stylem klasycznym. Otrzymała również statuetkę najlepszej zawodniczki w swojej kategorii wiekowej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

– ze strony http://www.gliwice.eu


Rowery na start

Z nadejściem wiosny grupa aktywnych studentów naszego Uniwersytetu rozpoczęła sezon rowerowy. Przy sprzyjającej pogodzie w doskonałej kondycji i radosnej atmosferze przemierzamy piękne tereny powiatu gliwickiego. W coraz większej grupie dołączają do naszych wycieczek wnukowie. Każda niedziela jest terminem do wyjazdów dla tych, co chcą i mogą, a jest nas coraz więcej.

 

 

 

 

 

zdjęcia: Bożena Szymura

I Turniej Brydża Sportowego, 7.04.2018, Gliwice

W dniu 7 kwietnia 2018 roku odbył się I Turniej Brydża Sportowego zorganizowany przez sekcję brydżową gliwickiego UTW. Patronat nad ww. Turniejem objął Przewodniczący Rady Miasta Gliwice p. Marek Pszonak.

Turniej UTW Gliwice 2018 (8)

W Turnieju udział wzięły 24 pary z 9 śląskich UTW:

  • UTW Lubliniec – 2 pary
  • UTW Dąbrowa Górnicza – 3 pary
  • UTW Tarnowskie Góry – 1 para
  • UTW Chorzów – 2 pary
  • UTW Rybnik – 4 pary
  • UTW Wodzisław – 2 pary
  • UTW Katowice – 3 pary
  • UTW Bytom – 3 pary
  • UTW Gliwice – 4 pary

Sędzią Turnieju był Janusz Jabłoński. Turniej przebiegał w bardzo dobrej, koleżeńskiej atmosferze. Zwycięzcy Turnieju otrzymali puchary a wszyscy zawodnicy dyplomy uczestnictwa.

Wyniki indywidualne:

I miejsce – Jerzy Łuka i Marian Jaworowski – UTW Chorzów

II miejsce – Jerzy Erdman i Andrzej Zabiegała – UTW Gliwice

III miejsce – Marek Jabłoński i Maciej Krzempek – UTW Rybnik

Wyniki zespołowe o puchar Przewodniczącego Rady Miasta Gliwice:

I miejsce – UTW Gliwice

II miejsce – UTW Rybnik

III miejsce – UTW Dąbrowa Górnicza

Wyniki Turnieju są dostępne na stronie internetowej Śląskiego Związku Brydża Sportowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe zdjęcia dostępne TUTAJ

zdjęcia: Jerzy Bielanik, Ryszard Kiełczewski, Kazimierz Wojtaszek

V Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu – 26-27.02.2018, Rabka-Zdrój

IMG_1626

V Ogólnopolska Zimowa Senioriada w Rabce-Zdroju już za nami. W tegorocznej edycji wystartowało 480 zawodników z 34 uniwersytetów. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach po raz kolejny nie miał sobie równych i z 605 punktami w klasyfikacji drużynowej zajął I miejsce, zdobywając Złoty Puchar. Udało nam się wywalczyć 10 medali: 4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe. Poniżej prezentujemy szczegółowe zestawienie.

I miejsce

605 pkt.

Gliwice

II miejsce

504 pkt.

Rabka-Zdrój

III miejsce

498 pkt.

Józefów

ZŁOTY MEDAL

1. Janina Radłowska slalom
2. Edward Berwid slalom
3. Stanisław Herman slalom
4. Ewaryst Zagała zjazd na dętce

SREBRNY MEDAL

1. Krystyna Jurczewska – Płońska biegi narciarskie
2. Halina Wojdak biegi narciarskie
3. Maria Świerczyńska slalom
4. Jacek Kamiński szachy

BRĄZOWY MEDAL

1. Piotr Kalinowski biegi narciarskie
2. Witold Czempiel slalom

 

 

 

 

 

–> POZOSTAŁE ZDJĘCIA DOSTĘPNE TUTAJ <–

zdjęcia: Bożena Szymura, Lucyna Herman

Informacje o utwgliwice

Uniwersytet III Wieku w Gliwicach działa przy Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.