SEMESTR ZIMOWY 2017/2018

MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA PŁYWACKA – BYTOM, 18.02.2018

Już po raz trzeci odbyła się Międzypokoleniowa Sztafeta Pływacka „Seniorzy i młodzież” na 10 km. Na krytej pływalni w Bytomiu rywalizowali seniorzy z czterech Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu.

IMG_1420

Sztafetę wygrali pływacy naszego UTW, którzy trasę 10 km pokonali w czasie 2:23:09. Kolejne miejsca uzyskali uczniowie SPMS oraz studenci: chorzowskiego, bytomskiego i świętochłowickiego UTW. W zawodach łącznie wzięło udział 60 zawodników. Skład gliwickiej ekipy pływackiej to: Teresa Żylińska, Joanna Zagała, Zofia Dąbrowska, Danuta Skorupa, Katarzyna Kusiek, Janina Bosowska, Czesława Bella, Stefan Żeromski, Stanisław Twardysko, Jan Barucha, Wiesław Kornicki, Włodzimierz Bosowski i Piotr Kalinowski. Jesteśmy bardzo dumni z kolejnego sukcesu naszych sportowców!

Pozostałe zdjęcia dostępne TUTAJ

opracowanie i zdjęcia: Bożena Szymura

kondolencje-znicz-zaloba_19832379


kondolencje-znicz-zaloba_19832379 (1)


Spotkanie kolędowe w Perełce

zdjęcia: Nadia Gruca

„Śląskie przysiadki w miejskiej przestrzeni”

W poniedziałek 15 stycznia w auli Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej odbyła się uroczysta Gala podsumowująca projekt „ŚLĄSKIE PRZYSIADKI W MIEJSKIEJ PRZESTRZENI”. W projekcie brali udział studenci Wydziału Architektury oraz studenci gliwickiego UTW. Projekt miał na celu dostosowanie przysiadek dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu niepełnosprawności. Przysiadki to ławki służące do przysiadania w przestrzeni publicznej. Studenci korzystali w tym projekcie z doświadczenia i wskazówek osób, dla których pewne ułatwienia stanowią ważny element egzystencji i poruszania się w przestrzeni miejskiej.

GALA 1

opracowanie i zdjęcie: Bożena Szymura

Bal przebierańców

Młodzi duchem, roześmiani, w piękne stroje przyodziani
Ruszyli na tańce rozbawieni przebierańce

Corocznym zwyczajem nasi studenci 12 stycznia 2018 roku bawili się na Balu Przebierańców w „Ślonskiej Sztubie’’. Zespół muzyczny porywał wszystkich do tańca. Różnorodne stroje podkreślały wspaniały klimat zabawy.

Wszystkie zdjęcia są dostępne TUTAJ

opracowanie i zdjęcia: Bożena Szymura, zdjęcia: Ewa Bohosiewicz

Spotkanie opłatkowe

„Wigilia, piękne ludzi zbratanie
kiedy nas bliscy otoczą w krąg
kiedy się kruchy opłatek łamie
wśród dobrych życzeń na cały rok.”

Gliwicki Uniwersytet Trzeciego Wieku po raz kolejny w dniu 15 grudnia 2017 r. zorganizował uroczystą wigilię w zabrzańskiej restauracji” Pod Kasztanami’’. Wśród zaproszonych gości byli: biskup Gerard Kusz, ksiądz dyrektor Centrum Jana Pawła II Robert Chudoba, poseł na Sejm RP Borys Budka, dyrektor gabinetu Marszałka Województwa śląskiego Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezes Gliwickiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Bogdan Traczyk, przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszonak, przedstawiciel Sejmiku Śląskiego prof. Marek Gzikprzedstawiciel Prezydenta Gliwic – radny Jan Pająk, dyrektor Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych Renata Caban. W atmosferze wzajemnej życzliwości, wyrażonej łamaniem się opłatkiem wszyscy składali sobie życzenia. Klimat tych pięknych świąt podkreślił koncert kolęd w wykonaniu Henryka Poloczka oraz poezja Tadeusza Golonki.

Całość zdjęć dostępna TUTAJ

opracowanie i zdjęcia: Bożena Szymura

Ambasador Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2017

Zarząd Województwa Śląskiego w dniu 21 listopada rozstrzygnął konkurs na Ambasadora Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2017 roku. Wśród 38 osób nominowanych do tego tytułu zwycięzcami zostali Krystyna Jurczewska-Płońska oraz Andrzej Sodowski.

IMG_1168

Gala wręczenia statuetek i nagród odbyła się 13 grudnia w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Była ona okazją nie tylko do wręczenia nagród laureatom konkursu, ale również do uhonorowania pracy i zaangażowania wszystkich zgłoszonych kandydatów. Statuetki i nagrody odebrali z rąk pani Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Małgorzaty Ochęduszko-Ludwik. Uroczystość uświetniły występy artystyczne. Na Gali obecni byli członkowie Zarządów i aktywiści śląskich Uniwersytetów oraz Rad Seniorów.

Nasza Pani Prezes oraz pan Andrzej Sodowski (aktywny działacz chorzowskiej Rady Seniorów, członek wielu organizacji senioralnych, artysta malarz inspirujący do tej działalności wielu seniorów) zostali w ten sposób wyróżnieni za całokształt działalności i postawę stanowiącą wzór do naśladowania. Od wielu lat pracują na rzecz osób starszych, pokazując swoim przykładem, jak być ”szczęśliwym dojrzałym, a nie zgnuśniałym starym”.

opracowanie i zdjęcia: Bożena Szymura

Podsumowanie roku sportowego Leszka Gamracego

Kończy się rok 2017 i czas na podsumowanie moich udziałów w imprezach sportowych.
Ostatnią, już 14-stą w tym roku imprezą sportową był udział na 2. Halowych Drużynowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu (17.12.2017).
Startowałem w biegach na 60 m (5 miejsce) i na 200 m (3 miejsce). Uzyskałem przy okazji swe rekordy halowe.

Reasumując rok 2017 (14 imprez sportowych w tym 3 charytatywne):

  • 2 pierwsze miejsca (bez medali) – Memoriał
  • 3 srebrne medale (Rybnik, Kraków, Bytom)
  • 3 brązowe medale (Rabka, Kraków, Gliwice)
  • trzecie miejsce (w ramach 2. Halowych Drużynowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters – Toruń)
  • 3 chody charytatywne – Nordic Walking – 10km (Gliwice – WOŚP; VIII Bieg Uliczny i Półmaraton Gliwicki).
Przy okazji mojego podsumowania pragnę podziękować naszemu trenerowi i przyjacielowi Czesiowi Okońskiemu, gdzie bez jego treningów nie osiągnąłbym takich wyników. Nie ukrywam, że nie opuściłem żadnych treningów przez cały rok, a nawet chodziłem na treningi dodatkowe w niedzielę, by przygotować się właściwe do każdych zawodów. Nie byłoby mnie na tych prawie wszystkich zawodach, gdyby nie przynależność do UTW Gliwice. Tu kto chce może rozwijać swoje pasje, ale najważniejszą sprawą, jak mówi nam trener, jest systematyczność i wytrwałość. W moim przypadku starałem się jak najlepiej, by zawsze sumiennie ćwiczyć i dawać z siebie wszystko.
Każde zawody traktowałem jako nowe wyzwanie, gdyż startowałem w wielu dyscyplinach sportowych, począwszy od tych zimowych, jako że moja największa pasja to slalom. Obecnie przygotowuję się po raz 8 na zawody o mistrzostwo Polski w swej branży drogowej. Rozpocząłem też treningi na nartach biegowych, bo to wspaniały relaks i wzmacnianie mięśni nóg na biegi letnie. Okres letni to przede wszystkim biegi na 60, 100 i 200 m oraz chody tradycyjne na 3 i 5 km, jak również Nordic Walking.
Będąc na ostatnich zawodach 17.12.2017 roku w Toruniu mocno przeżyłem fakt zaproszenia wszystkich sportowców Masters przez przewodniczącego Światowej Federacji Masters na Halowe Mistrzostwa Świata w Toruniu w 2019 roku. Moim marzeniem jest być tam i reprezentować godnie nasze Gliwice, a szczególnie Polskę.
Dziękuję za wsparcie koleżanek i kolegów z całego UTW Gliwice, a przede wszystkim naszej Prezes Krystynie Jurczewskiej-Płońskiej za jej ogromne zaangażowanie w sprawy sportowe.
Leszek Gamracy, olimpijczyk
student UTW od 1.10.2010 r.

Przygoda w UTW Gliwice – wspomnienia Edwarda Berwida

W poczet członków, studentów – seniorów Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach wstąpiłem we wrześniu 2016 roku. Aktywność swoją, jako członek tego stowarzyszenia, rozpocząłem – zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – od zajęć sportowych, mając na uwadze branie czynnego udziału w różnych imprezach sportowych. Jako reprezentant tego stowarzyszenia – przy wymiernej sugestii niezwykle sprawnej w zakresie swoich obowiązków mentorki tzw. Olimpijczyków, „łowczyni talentów”, koleżanki Krystyny Deji – rozpocząłem treningi przed zapowiedzianymi wcześniej różnymi zawodami w dyscyplinach sportowych lekkiej atletyki, ale już pod nadzorem zawodowego trenera lekkoatletyki, mgr AWF Czesława Okońskiego, znanego byłego zawodnika w dyscyplinach lekkoatletycznych, reprezentanta Polski w różnych konkurencjach.

Po badaniu kardiologicznym przez specjalistę kardiologa oraz 6-tygodniowym przygotowaniu (wcześniej chodziłem ponad 14 lat na ćwiczenia sportowe w innym miejscu) zostałem wytypowany przez trenera do udziału w zawodach lekkoatletycznych – tzw. Olimpiady Seniorów UTW w Łazach w dniu 27.05.2017 r. w dyscyplinie bieg na 200 m w grupie mężczyzn w wieku 80 lat i więcej. Była to Olimpiada Weteranów Lekkoatletyki Polski roku 2017. Wystartowałem więc w tych zawodach w grupie 80+ i ukończyłem bieg na 4 miejscu (na 5 startujących). Na 53 uniwersytety, zespoły UTW z całej Polski oraz 2 reprezentacje zagraniczne (Austria i Ukraina), Gliwicki UTW zajął w ogólnej klasyfikacji I miejsce i otrzymał Złoty Puchar Mistrzostw. Ja otrzymałem medal za punktowane miejsce w tej kwalifikacji i ukończenie tej dyscypliny. Miłe przeżycia.

Trener uznał, że moje przygotowanie sportowe jest na tyle dobre, że mogę wziąć udział w innych zawodach, które odbyły się w dniu 21.06.2017 w Rybniku. Organizator zawodów – Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Seniorów YOU WIN Rybnik 2017 – FUNDACJA EDF POLSKA w Rybniku, podzielił wszystkich zawodników na dwie grupy wiekowe: grupę do 65+ i ponad 65+.  Tym razem wystartowałem w biegu na 400m mężczyzn i zająłem 5 miejsce (na 11 startujących).

Również z rekomendacji trenera wziąłem udział w innych zawodach, 27. Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w Krakowie w dniach 1 i 2 lipca 2017 w dyscyplinie bieg na 200 m mężczyzn grupy wiekowej 80+. W gronie 6 startujących byłem 3-ci. Na wielkiej tablicy informacyjnej na stadionie ogłoszono wszem i wobec, że Edward Berwid zajął 3-cie miejsce; tym samym znalazłem się na podium i otrzymałem honorowy brązowy medal. Zostałem zaliczony do czołówki biegaczy seniorów w Polsce i zostałem formalnie członkiem elitarnej grupy seniorów lekkoatletyki Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w Toruniu.

Zostałem też z dniem 30.06.2017 r. przyjęty  w poczet członków Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu z nr leg. 41/2017. A więc, w wieku 83 lat – zostałem lekkoatletą (weteranem)! Zadziwiające są losy każdego z nas!

Mój udział w Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w Krakowie, jak na mój wiek (opinia trenera) był możliwy dzięki poprzedzonym wcześniej treningom tylko dla własnej satysfakcji i utrzymywania kondycji fizycznej (walki z nieuniknioną niedołężnością  starością), w ramach innych ćwiczeń sportowych, przez ostatnie 14 lat (cały rok, 1 raz w tygodniu na sali gimnastycznej w Sośnicy, pod nadzorem innego trenera amatora, absolwenta AWF). Jestem zapalonym narciarzem i traktuję te ćwiczenia jako całoroczną, suchą zaprawę narciarską w celu szusowania po trasach narciarskich Alp austriackich i włoskich, ale też naszych, polskich.

To był kluczowy powód i dostateczne wstępne przygotowanie do bardzo rygorystycznych treningów (3 razy w tygodniu) pod nadzorem wspomnianego wyżej trenera, absolwenta AWF, mgr Czesława Okońskiego. Jednak ze względu na swój wiek mam ograniczone możliwości w wyborze lekkoatletycznych dyscyplin sportowych. Wybrałem więc bieganie na krótkie dystanse. Ostatecznie biegam w dyscyplinach: biegi sprinterskie (60m, 100m, 200m i 400m).

26 sierpnia 2017 pojawiła się okazja wzięcia udziału w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Weteranów w Trójboju Sprinterskim (60, 100 i 200m) w Toruniu. Oczywiście była również możliwość startowania w innych dyscyplinach, jak skoki, rzuty (oszczepem, młotem), biegi na dystanse dłuższe itp., ale nagrody (medale) przewidziano tylko dla uczestników trójboju sprinterskiego. Pojechaliśmy w trzy osoby, mężczyźni. Roczniki 1961, 1935 i 1934. Roczniki 1934 i 1935 brały udział w tych zawodach w grupie 80+, ale tylko… w Trójboju Sprinterskim. Zostałem sklasyfikowany na 3 miejscu i uhonorowany brązowym medalem.

Dodam, że dodatkowo, wystartowałem w niepremiowanym biegu na 400m, który ukończyłem (ku chwale kibicom, mocno nas dopingujących) jako czwarty. Koszty udziału w tych zawodach całkowicie pokrywali uczestnicy, tzn. my (przejazd, noclegi, wyżywienie, koszty udziału). Atmosfera wspaniała, koleżeńska i życzliwa. Przy okazji odwiedziliśmy dawno niewidziany, a jakże zmieniony Toruń, w tym kryty tor żużlowy (jeden z najładniejszych w Europie) i w nowo otwartej dużej hali sportowej kryte baseny, sztuczne dwa lodowiska, boiska do różnych gier zespołowych. Było warto. Wspaniałe przeżycie!

Po powrocie z Torunia… Znowu treningi, nawet coraz trudniejsze, 3 razy w tygodniu, np. skakanie po schodach, 8 stopni (podobno za mało) w górę i w dół po 1 i 2 stopniach, obunóż, biegi – sprinty, w tym ciągnąc dużą oponę na łańcuchu albo spadochron itp). No cóż… Trener tylko zaleca… Były to przygotowania do zawodów na okoliczność otwarcia nowej gliwickiej inwestycji, tj. Areny Lekkoatletycznej w Gliwicach, na którą składa się kompleksowy zespół obiektów sportowych do uprawiania lekkoatletyki, jak 6-torowy stadion ze stanowiskami do udziału innych dyscyplin sportowych oraz murowanych obiektów kubaturowych, towarzyszącym tym dyscyplinom. To wszystko na pięknych terenach osiedla mieszkaniowego im. M. Kopernika w Gliwicach. Należy przy tym wspomnieć, że w tym czasie ukończono, budowany w Gliwicach 3 lata, znaczący obiekt – Halę Widowiskowo-Sportową (17 tys. miejsc), nową dumę miasta. Chwała miastu! Przygotowania te to jedynie pokazanie, że my, miłośnicy sportów, w tym weterani dyscyplin lekkoatletycznych, popieramy inicjatywy miasta a jednocześnie pokazujemy, że wiek nie stanowi istotnej bariery w kontynuowaniu swoich pasji sportowych.

Dzisiaj jestem już po zawodach na nowo otwartej Arenie Lekkiej Atletyki w Gliwicach. Nas, seniorów 80+ startowało tylko dwóch. Biegliśmy (podobno) ładnie ale przed nami biegli młodsi (1959 r.). Dobiegliśmy jako ostatni. Szybsi byli młodsi, ale nie jest nam wstyd!

Dzisiaj, 29.09.2017 zakończył się letni sezon lekkoatletyczny, ale trenować będziemy nadal, już w hali i – dzięki przychylności władz miasta Gliwice – przy wykorzystaniu sportowych maszyn wysiłkowych. Nie wiem, jak to pogodzę w konfrontacji z treningami, które miałem przed wstąpieniem do UTW? Jak mi będzie za ciężko – z czegoś zrezygnuję. Teraz traktuję te ćwiczenia jako zaprawę narciarską, bo będę jeszcze się ślizgał! Moja ulubiona dyscyplina sportowa to narciarstwo zjazdowe. Narciarstwo uprawiam od… dawna.

Tego wszystkiego by nie było, gdybym nie był studentem UTW!

 

Edward Berwid, olimpijczyk UTW Gliwice


Warsztaty zdrowia w Zakopanem – 25-27.11.2017 r.

W dniu 25 listopada grupa 28 studentów UTW Gliwice wyjechała autokarem na trzydniowe warsztaty zdrowia i turystyki na Podhale.

10131414_DSC_0161

Już w godzinach południowych uczestnicy zażyli kąpieli w termach Szaflary. Zrelaksowani rozlokowali się w pensjonacie „Willa Stella” w Kościelisku. Po obfitej i smacznej obiadokolacji studenci pojechali do drewnianego kościółka w Zakopanem. W nastrojowej atmosferze starego kościółka oglądali spektakl „Elektroniczne Zaduszki 2017”. Koncert, dedykowany tym, którzy zginęli w górach, nawiązywał nie tylko do Dnia Zadusznego, ale także do Dnia Białej Laski, poświęconego osobom niewidomym i niedowidzącym. Zarówno muzyka, jak i teksty śpiewanych piosenek wywarły na uczestnikach koncertu ogromne wrażenie.
Po powrocie do pensjonatu studenci zorganizowali wieczór andrzejkowy. Było lanie wosku i wróżenie. Czas pokaże, jakie będą skutki tej zabawy.
W niedzielę 26 listopada liczna grupa studentów uczestniczyła we mszy w kościeliskim kościele. Następnie po znakomitym śniadaniu pojechali na Słowację do Orawicy, gdzie zażywali kąpieli relaksacyjnej w tamtejszych termach. W drodze powrotnej grupa dokonała świątecznych zakupów na Słowacji. Po powrocie do pensjonatu, znakomitym obiedzie i krótkim odpoczynku uczestnicy warsztatów udali się do restauracji „Watra”. Przy muzyce góralskiej kapeli studenci wyśmienicie bawili się do późnych godzin wieczornych.
W poniedziałek 27 listopada po obfitym śniadaniu studenci wyjechali autokarem na targ w Zakopanem i zakupili mnóstwo pamiątek. Następnie udali się do term w Chochołowie. Po ciepłej, relaksującej kąpieli nastąpił powrót do Gliwic. Zadowoleni uczestnicy wycieczki będą mieli co wspominać i o czym opowiadać bliskim oraz znajomym.

Fotorelacja Barbary Pieli dostępna TUTAJ

opracowanie i zdjęcia: Danuta Żurawlow

Zgrupowanie olimpijczyków w Zakopanem – 18-20.11.2017 r.

Przedstawiamy krótki wierszyk autorstwa naszej studentki – Bożeny Szymury.
Pojechali sportowcy z Krysią Dejową 
by się zająć ciała odnową.
Były spacery wśród śnieżnej bieli
oraz rozkosze gorącej kąpieli.
W Domu Ludowym górale grali,
nasi studenci chętnie słuchali.
Wieczorem grupa była na tańcach,
by się zabawić przy piwku i grzańcach.

Pozostałe zdjęcia są dostępne TUTAJ.

zdjęcia: Witold Czempiel, Katarzyna Kusiek, Bożena Szymura

kondolencje-znicz-zaloba_19832379


Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Emilią Krakowską edukuje seniorów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Serce zdrowego człowieka bije średnio 72 razy na minutę, czyli 4 320 razy na godzinę i 103 680 na dobę. Każdego dnia w Polsce serce przestaje bić aż u 100 osób. W pierwszym półroczu 2017 roku o 14 tysięcy wzrosła liczba zgonów w Polsce, z których większość spowodowana jest chorobami sercowo-naczyniowymi. Dane demograficzne niestety nie pozostawiają złudzeń – mamy starzejące się społeczeństwo. Osób starszych i chorych z roku na rok będzie przybywać, dlatego w obliczu wyzwania staje medycyna. Inaczej bowiem leczy się młodych pacjentów, a inaczej osoby starsze i schorowane. Jeżeli ten poziom się utrzyma, liczba zgonów w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy.

9915477_IMG_0405

Eleven Zett Productions/Jakub Gadzalski

9915479_IMG_0035_1_1

Eleven Zett Productions/Jakub Gadzalski

Aby temu zapobiec PTK uruchomiło kampanię społeczną „Stawka to życie. Zastawka to życie”. W ramach kampanii przeprowadzone zostaną spotkania edukacyjne dla seniorów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku wraz z bezpłatnymi badaniami. m.in. echa serca, pomiaru ciśnienia i glukozy. Na spotkaniach zaprezentowany zostanie film edukacyjny przygotowany dla pacjentów. Koordynatorami kampanii są prof. Adam Witkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. Dariusz Dudek z Collegium Medicum w Krakowie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, życie kobiet i mężczyzn po 60 r.ż. znacznie się wydłuża. Prognozy pokazują, że do 2070 roku procent osób starszych będzie wynosił aż 31%! Polska kardiologia plasuje się w czołówce najlepszych w Europie, mimo to śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego dotyka prawie połowę naszego społeczeństwa. W tej chwili posiadamy jeden z najwyższych na świecie i w Europie, odsetek na milion mieszkańców, leczenia tak zwanych ostrych zespołów wieńcowych przy pomocy zabiegów przezskórnej angioplastyki wieńcowej (PCI). Mamy ośrodki kardiologiczne ale co najważniejsze mamy światowej sławy kardiologów i kardiochirurgów. Nadal jednak pojawiają się obszary, które, choć dają duże możliwości w leczeniu, nie są powszechnie stosowane w naszym kraju. Mowa tu m.in. o metodach leczenia osób cierpiących na ciężkie zwężenia zastawki aortalnej lub jej niedomykalność, niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego. Idealnym rozwiązaniem dla chorych o zbyt wysokim ryzyku zgonu podczas konwencjonalnego zabiegu jest TAVI. Zabieg ten nie wymaga operacji na otwartym sercu ponieważ polega na przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej.

TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) to relatywnie młoda metoda leczenia niewymagająca operacji na otwartym sercu – mówimy, że naprawiamy serca przez “dziurkę od klucza”. Proces implantacyjny wykonuje się poprzez tętnicę udową przy miejscowym znieczuleniu. Przeciętny zabieg trwa 2,5 godziny, a średnica kardiologicznej zastawki TAVI wynosi od 20 do 31 mm. – mówi prof. Dariusz Dudek – koordynator kampanii społecznej Stawka to Życie, Zastawka to Życie, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.

Metoda ta jeszcze do niedawna nie należała do powszechnych w Polsce. W roku 2013 wykonano 381 zabiegów TAVI, w 2014 już 453, co stanowi ok. 12 zabiegów na milion osób. Średnia w innych krajach Unii Europejskiej to 60-70 na milion osób a w Niemczech ponad 100! Bez odpowiednich środków wsparcia niektórych metod leczenia, a także profilaktyki i poszerzania świadomości społecznej wśród osób chorych oraz ich bliskich polska medycyna nie może liczyć na większe zmiany w obszarze zwalczania chorób układu krwionośnego.

Dzięki kampanii społecznej “Stawka to życie. Zastawka to życie.”, której I edycja rozpoczęła się w 2015 r., organizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przy współpracy z Europejską Asocjacją Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI), Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym (ESC) i Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN PTK) liczba zabiegów wzrosła do 672 (17/milion) w 2015 i 870 w 2016 (23/milion). Właśnie rusza II edycja kampanii.

– Organizowana akcja ma na celu zapoznanie osób w wieku 70+ a także ich dzieci z zaletami i możliwościami, jakie daje zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej wśród osób niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. Kampania ma również uświadomić, że zabiegi TAVI mogą nie tylko umożliwić chorym sprawne funkcjonowanie, ale także przedłużyć ich życie. Akcja docierając do jak największej liczby osób może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat sytuacji kardiologicznej i jej potencjału w Polsce. – komentuje koordynator kampanii prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Prezes-Elekt PTK

Twarzą tegorocznej II edycji kampanii, została znana polska aktorka Emilia Krakowska. W ramach kampanii przeprowadzone zostanie szereg spotkań na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, m.in. w Bytomiu, Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku oraz spotkań edukacyjnych dedykowanym lekarzom, m.in. kardiologom, kardiochirurgom, lekarzom POZ oraz pielęgniarkom, by pokazać, że nieinwazyjne metody leczenia są przyszłością starzejącego się społeczeństwa. Celem jest edukacja dojrzałego społeczeństwa, jak istotnym jest dbanie o zdrowie i odpowiedni wybór metody prowadzonego zabiegu.

Więcej o kampanii na stronie: www.stawkatozycie.pl. Dodatkowe informacje i zdjęcia dostępne na Faceboku:
https://www.facebook.com/KampaniaSpolecznaStawkatoZycieZastawkatoZycie/?fref=mentions&pnref=story

Filmy edukacyjne dla pacjentów i lekarzy znajdują się na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCsUYX2WHyVF4JOI79e5xrRw

Film dla pacjentów można obejrzeć pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=XlgTBp5Mgjw&t=541s


Wycieczka do Zakopanego – 3-5.11.2017 r.

Przedstawiamy kronikę kolejnego wyjazdu do Zakopanego. Jej autorką jest nasza studentka – Alicja Ryś.

Kronika wyjazdu na ”warsztaty zdrowia” Zakopane 03-05.11.2017

Rzecz niezwykle jest zawiła
co w tych termach tkwi za siła,
że walory są wszem znane
i tak bardzo doceniane.
A studenci z UTW
pragną dożyć latek stu…
 
Edzio z Ulą zawiadują
grupie program tak planują:
 
Pierwsze termy w Chochołowie
Achim staje więc na głowie,
stara się być punktualny
by plan mógł stać się realny.
Podróż dobrze się skończyła,
grupa ciałka wymoczyła.
A wieczorem „integracja”
i kawałów prezentacja.
 
Dnia drugiego w Orawicy
echów, ochów nikt nie zliczy.
Pełnia słońca, cud przyroda
a w basenach z siarką woda.
Wszyscy buźki opalają,
„Pana Buczka” wychwalają.
Po kolacji nie na żarty
Edzio wszystkich gna do „Watry”.
By kuracja pełna była
w tańcu też tkwi wielka siła.
Było piwko oraz tańce,
także inne wywijańce.
 
Dnia trzeciego nie do wiary
słońce świeci na Szaflary.
Przedtem kościół i Krupówki
by zakupić coś z wałówki.
Tutaj sery smakowite
i oscypki znakomite.
A w Szaflarach opalanie
i „bulkami” masowanie.
 
Tak więc żal opuszczać góry
i powracać w miejskie mury,
lecz chóralnie już wołamy,
że za roczek przyjeżdżamy.
Nam do setki ciut brakuje
a ta woda konserwuje.

zdjęcia: Edward Kupczyk

Dzień Zaduszny na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

Poniżej kilka słów od studenta z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pana Mariana Frużyńskiego.

„Wielce Szanowni Państwo.

We Lwowie w Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są zapalane znicze na polskich grobach (na wszystkich grobach). Znicze na cmentarzu Janowskim roznosili wolontariusze z Warszawy i wszystkie polskie organizacje (Trzeci Wiek miał pole N 16).

Nad lwowskimi cmentarzami objął patronat Generalny Konsulat we Lwowie.

Mszę celebrowali arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, biskup Leon Mały i biskup Edward Kawa oraz księża rzymskokatoliccy z całego obwodu lwowskiego.

Procesja zaczęła się od grobu arcybiskupa metropolity świętego Kościoła katolickiego i podążała przez cały cmentarz, gdzie po drodze były poświęcone groby przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, a zakończyła się na grobach żołnierzy ze wszystkich dzielnic Polski, którzy polegli lub zmarli z ran w obronie Lwowa i Kresów Wschodnich w latach 1918-1920.”

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

zdjęcia: Marian Frużyński

Wycieczka do Zakopanego – 21-23.10.2017 r.

Przedstawiamy kronikę pierwszego w tym semestrze wyjazdu do Zakopanego. Jej autorką jest nasza studentka – Jadwiga Gąska.

SANUM per Śmiech – Zakopane 2017

Dwudziestego pierwszego października
Grupa do Zakopka myka
Wszyscy marzą o odnowie
Najważniejsze co jest? Zdrowie.
No i szybciutko nie do wiary
Pojawiają się Szaflary.
Tłum do szatni szybko wiec pomyka
Krysia biustem zgrabnie fika
Jola dupkę swą wypina
Danka kibić też wygina.
No i wkrótce od tej pory
W termach pławią się seniory.
Panie biusty eksponują
Chłopcy klaty prezentują
Ewa żabką pięknie pływa
Szybko czasu nam ubywa.
A Krysieńka ma swa rację
By szybciutko zjeść kolację
Niespodziankę nam szykuje
Koncert piękny proponuje
Grupa wraca ubawiona
No i troszkę jest zmęczona.
Choć już późno wieczór trwa
Tworzy sekcja się AA
Na jej czele Jola staje
Ona bardzo się nadaje
Toast zaraz proponuje
No i zarząd powołuje.
Nazwa sekcji dziwnie brzmi
Więc ją zmienia na AI
Chyba lepiej będzie raczej
Że aktywne my inaczej.
Czesiek kuchnię przeszukuje
Pasztetową nam serwuje
Czar wieczoru nic nie pryska
Bo pojawia nam się miska
Jest pieczywkiem wypełniona
Dla psa Burka przeznaczona.
Kiedy północ zegar tyka
Grupa do pokojów znika
A w niedzielę po kościele
Grupie coraz jest weselej
Dziś w programie Orawica
No a to już zagranica
Nasze damy się szykują
Parasolki zakupują
Kolorowo wyglądają
Gdy na główki je wsadzają.
A wieczorem znów działamy
W Watrze wszyscy idą w tany
Krysia program panom dała
Tańczyć z każdą nakazała
Po pięć minut każda dama
Już nie będzie tańczyć sama
Nasi chłopcy umęczeni
To prawdziwi gentelmeni.
Jola nam komunikuje
Że zebranie dziś zwołuje
Wieczór pragnie podsumować
I ofertę skonsultować.
Czesiu ranczo ma z orzechem
Tam impreza każda w dechę
Ania już się ekscytuje
I decyzję podejmuje
No i nie robiąc dziwnych min
Spędzi z Czesiem Halloween.
Sekcja dynię jej daruje
I flaszeczkę sponsoruje
By cudowny nastrój stworzyć
Romantycznie cudzołożyć.
No i ostatni dzień nadchodzi
Znów jesteśmy tacy młodzi
Siarka stawy nam kuruje
A solanka konserwuje
Więc już chyba każdy powie
Że ten pobyt dał nam zdrowie
No i dodał nam wigoru
Już nie mówiąc że humoru
Naszej Krysi dziękujemy
A warsztaty dalej chcemy.

zdjęcia: Nadia Gruca

Inauguracja roku akademickiego 2017 / 2018 – 6.10.2017 r.

W dniu 6 października odbyła się jubileuszowa, XV. inauguracja roku akademickiego na gliwickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

IMG_0978

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: prof. Jerzy Buzek, poseł dr Borys Budka, dyrektor gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego Katarzyna Kuczyńska-Budka, rektor Politechniki Śląskiej dr hab. Tomasz Trawiński, poseł Krystyna Szumilas, prof. Jan Kaźmierczak i inni. Podczas inauguracji wykład wygłosił prof. Jerzy Buzek. Poruszał zagadnienia współczesnej Europy w temacie „Unia Europejska – los wygrany na loterii czy nieporozumienie?”. Nasze zasłużone studentki: Maria Kaczyńska, Grażyna LewkiewiczKrystyna Deja zostały wyróżnione Oskarem za całokształt pracy na rzecz  gliwickiego UTW.
Po zakończeniu wykładu odbyła się ciekawa debata z udziałem prof. Jerzego Buzka i aktywistów gliwickiego UTW.

zdjęcia: Bożena Szymura

Informacje o utwgliwice

Uniwersytet III Wieku w Gliwicach działa przy Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.